Havalandırma Sistemleri

Havalandırma Sistemleri , yapı içindeki hava kalitesinin insan sağlığı ve çalışma verimi üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahip olduğu bilinen bir gerçektir. Yapılan çalışmalarda, insan yaşamının ortalama % 90’ının geçtiği iç mekanlardaki hava kirliliği seviyesinin çoğu zaman dış ortamlardan daha yüksek olduğu belirtilmektedir.

Yine benzer çalışmalarda, iç mekanlardaki hava kirliliğinin her yıl solunum yolu hastalıklarına ve kansere bağlı binlerce ölüm vakasına neden olduğu tahmin edilmekle birlikte, iç hava kirliliğine maruz kalan on binlerce çocuğun kan değerlerinde kurşun gibi son derece tehlikeli ağır metallerin seviyesinin yükseldiği belirtilmektedir.

Bu nedenle, iç mekanlarda sağlıklı bir hava kalitesi sağlamak, tasarımcıların önde gelen sorumluluklarından biri olmaktadır. İç mekanlarda hava kalitesini sağlamada, etkili bir havalandırma çözümü önemli bir rol oynamaktadır. Ancak bu çözümler, düşük maliyetli bir enerji sağlama konusunda gerçekçi tasarımlar olmalıdır.

Günümüzde havalandırma, her ne kadar yalnızca hava sirkülasyonundan ibaret olarak düşünülse de bu, yaşam ve çalışma ortamlarında konfor ve sağlığın vazgeçilmez başlıca unsurudur. Bu nedenle, ihtiyaç duyulan havalandırma sistemlerinin tasarımının yalnızca alanında uzman mühendislerce yapılması önem taşımaktadır.

Özellikle çalışma mekanlarında hava kalitesi ölçümlerinin 2 ayda 1 kez yapılması önemlidir.

Havalandırma kanalları her yıl en az 1 defa, anti-bakteriyel kimyasallar ile temizlenmelidir.